Τετάρτη , 17 Απρίλιος 2024
Το «έσωσε» στο φινάλε η Πόρτο

Στo… τσακ γλίτωσε την πρώτη ήττα για φέτος

Με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τον βαθμό η Πόρτο που αναδείχτηκε ισόπαλη (2-2) με την Εστορίλ στην δέκατη αγωνιστική της Superliga.

Οι «δράκοι» προηγήθηκαν στο 20’ με τον Μπραίμ, όμως ο Κούτσα στο 27’ και ο Τοζέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 81’ έδωσαν τα ηνία του σκορ στους γηπεδούχους.

Το γκολ του 21χρονου επιθετικού –που αγωνίζεται ως δανεικός απ’ την Πόρτο στην Εστορίλ- λίγο έλειψε να αποβεί… μοιραίο για τους «δράκους» στη διεκδίκηση της πρωτιάς. Ο Τόρες όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το γκολ που κράτησε την Πόρτο στην πρώτη τριάδα, αυξάνοντας όμως τη διαφορά απ’ την πρωτοπόρο Μπενφίκα στους τρεις.

Από την άλλη, η Εστορίλ συνέχισε την συγκέντρωση βαθμών που την ανέβασε στη δωδέκατη θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς.