Σάββατο , 27 Απρίλιος 2024

Nations League: Κομβικό «διπλό» στις καθυστερήσεις για την Ολλανδία στην Ουαλία -Ξέσπασε στην Πολωνία το Βέλγιο

Ένα ακόμη σημαντικό αποτέλεσμα στον 4ο Όμιλο της League 4 του Nations League πανηγύρισε η Ολλανδία στην Ουαλία, την ώρα που το Βέλγιο ξεσπούσε στην Πολωνία.

Μετά το εντυπωσιακό «διπλό» της στο Βέλγιο (4-1) στην πρεμιέρα των ομίλων, η Ολλανδία πέρασε με νίκη και από το Κάρντιφ, επικρατώντας της Ουαλίας 1-2 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Nations League. Έτσι, έγινε εξαρχής το «αφεντικό» στο γκρουπ της.

Την ίδια ώρα οι Βέλγοι ισοπέδωναν -μετά τη δική τους συντριβή για την 1η αγωνιστική- τους Πολωνούς με 6-1, αν και βρέθηκαν από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Στον 1ο όμιλο της League B, η Ουκρανία σημείωσε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Ιρλανδία με 1-0, με το εξαιρετικό γκολ του Τσιγκάνκοφ, δείχνοντας ξανά μεγάλα ψυχικά αποθέματα, ενώ η Σκωτία επικράτησε εύκολα της Αρμενίας με 2-0 στη Γλασκώβη.

Ουαλία – Ολλανδία 1-2

Στην Ουαλία, οι «οράνιε» δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακοί όσο στην πρεμιέρα τους, αλλά σίγουρα ήταν ξανά πολύ αποτελεσματικοί, σε ένα ματς με τεράστιες συγκινήσεις στο φινάλε. Το γκολ του Κουπμάινερς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (50′) έδωσε προβάδισμα στην Ολλανδία. Ο Νόρινγκτον-Ντέιβις στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το ματς στα ίσα, όμως στο 90+4′ ο Βέρχορστ χάρισε μία απίθανη νίκη στην ομάδα του, που έκανε το 2/2 στο 4ο γκρουπ της League Α.

Βέλγιο – Πολωνία 6-1

Στις Βρυξέλλες, μίλησε ο εγωισμός των Βέλγων και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Λεβαντόφσκι (28′), στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί. Ο Βίτσελ ισοφάρισε με εξαιρετικό μακρινό σουτ λίγο πριν το ημίχρονο (42′), ο Ντε Μπρόινε από ασίστ του Αζάρ έκανε το 2-1 στο 59′ και στη συνέχεια οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν… πάρτι με άλλα τέσσερα γκολ από τους Τροσάρντ (δύο τέρματα στο 73′ και στο 80′), Ντεντόνκερ (83′) και Οπέντα (90+3′).

Nations League: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες