NBA: Λυτρωτής στο φινάλε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για τους Μπακς -Νίκη με 127-125 επι των Χόρνετς | ΣΠΟΡ

Φοβερό ματς διεξήχθη στο Fiserv Forum όπου οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν με 127-125 των Σάρλοτ Χόρνετς χάρη σε λέι απ του Γιάννη Αντετοκούνμπο δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Αυτή ήταν η 8η σερί νίκη για τα «ελάφια», που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-8 και «έπιασαν» το Σικάγο στην κορυφή της Central Division. Αντίθετα οι Χόρνετς έπεσαν στο 13-11 και βρίσκονται στην 9η θέση της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός αφού πέρα από το νικητήριο καλάθι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 40 πόντους (14/20 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές), 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα ο Κρις Μίντλετον είχε 21 πόντους (4/8 τρίποντα) ενώ θετικός ήταν στο ντεμπούτο του ο ΝτεΜάρκους Κάζινς, που αγωνίστηκε για 15 λεπτά και είχε 7 πόντους (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Όσον αφορά στους Χόρνετς ο ΛαΜέλο Μπολ είχε 36 πόντους και 9 ασίστ ενώ 25 πόντους σημείωσε ο Κέλι Ούμπρε και 22 ο Μάιλς Μπρίτζες.
Επόμενος αντίπαλος των Μπακς, οι Ράπτορς στο Τορόντο, τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 02:30.