Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

NBA Playoffs: Έκαναν το 2-0 Γουόριορς και Σίξερς, ισοφάρισαν τους Τζαζ οι Μάβερικς

Οι Γουόριορς επικράτησαν των Νάγκετς με 125-106 στο Σαν Φρανσίσκο και έκαναν το 2-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των playoff του NBA.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης οι Στεφ Κάρι και Τζόρνταν Πουλ, που σημείωσαν 34 (5/10 τρίποντα) και 29 πόντους (5/10 τρίποντα) αντίστοιχα ενώ πολύ καλός ήταν ο Κλέι Τόμπσον με 21 πόντους.

Μάλιστα ο Στεφ Κάρι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της λίγκας που καταφέρνει να σημειώσει τουλάχιστον 30 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής σε αγώνα για τα playoffs.

Για τους Νάγκετς ο Νίκολα Γιόκιτς φάνηκε και πάλι να παλεύει μόνος του και είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ αγωνιζόμενος μόλις 28 λεπτά καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, επτά λεπτάπριν τη λήξη του αγώνα.

Άνετα οι Σίξερς

Προβάδισμα 2-0 απέκτησαν και οι Σίξερς, που επικράτησαν των Ράπτορς στη Φιλαδέλφεια με 112-97. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Τζοέλ Εμπίιντ ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Εξαιρετικός για ακόμη ένα ματς ήταν ο Ταϊρίς Μάξεϊ με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ ενώ 20 πόντους σημείωσε ο Τομπάιας Χάρις και 14 πόντους (3/9 σουτ) ο Τζέιμς Χάρντεν. Για το Τορόντο ο Ο Τζι Ανουνόμπι είχε 26 πόντους ενώ από 20 πόντους σημείωσαν οι Πασκάλ Σιάκαμ και Φρεντ Βανφλίτ.

Ισοφάρισαν οι Μάβερικς

Στο Ντάλας, οι Μάβερικς δεν είχαν στην διάθεσή τους τον Λούκα Ντόνσιτς αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Τζαζ με 110-104 ισοφαρίζοντας τη σειρά στο 1-1.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζέιλεν Μπράνσον, που σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους ενώ ρεκόρ playoff έκαναν και οι «Μαβς» με τα 22 εύστοχα τρίποντα.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ήταν ότι ο Ντάλας υπέπεσε σε μόλις 3 λάθη στον αγώνα. Ο Μάξι Κλέμπερ σημείωσε 25 πόντους (8/11 τρίποντα), ενώ για τη Γιούτα ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 24 πόντους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 25 και ο Τζόρνταν Κλάρκσον 21.